2009 Samurai Chopper Type 5 Evo gallery
2009 Samurai Chopper Type 5 Evo
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1851.85 ccm (113.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 114.3 mm (4.0 x 4.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.5 kg (506.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 500-16 |
| Rear tyre dimensions: | 500-16 |
| Front brakes: | Single disc. HD 1-Piston |
| Rear brakes: | Single disc. Wilwood 2-P |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | SmokeBlue/Black, Yamabuki/Black |
News
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in►
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
-
A custom-made chopper of Exile Cycles Bar Hopper
2015-03-27 01:53:49
The Exile Cycles Bar Hopper is one of the best bikes on the market today. It was widely made and sold in 2010, but is still being sold all over the world.
The Exile Cycles Bar Hopper...
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Samurai Chopper Type 1
- 2009 Samurai Chopper Type 5 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 6 Shovel
- 2009 Samurai Chopper Type 7
- 2009 Samurai Chopper Type 8
- 2009 Samurai Chopper Type 9 Shogun
- 2009 Saxon Crown
- 2009 Saxon Firestorm
- 2009 Saxon Griffin
- 2009 Saxon Henchman
- 2009 Saxon Javelin
- 2009 Saxon Sceptre
- 2009 Saxon Villain
- 2009 Saxon Warlord
- 2009 Scorpa SY-250FR
- 2009 Scorpa SY-250FR 15THA
- 2009 Scorpa SY-250R
- 2009 Scorpa T-Ride 250F
- 2009 Sherco SE 0.5

