2009 Big Bear Choppers Athena 100 Carb gallery
2009 Big Bear Choppers Athena 100 Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.55 litres (4.37 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Vectrix VX-1E
- 2009 Vento Hot Rod
- 2009 Vento Phantom R3
- 2009 Vento Triton LI
- 2009 Vento V-Thunder XL
- 2009 Vespa GT Navy 125
- 2009 Vespa GT Navy 250
- 2009 Vespa GTS 125
- 2009 Vespa GTS 250ie
- 2009 Vespa GTS 300 Super
- 2009 Vespa GTV 125
- 2009 Vespa GTV 250 ie
- 2009 Vespa LX 125
- 2009 Vespa LX 125 Navy
- 2009 Vespa LX 150
- 2009 Vespa LX 50 2T
- 2009 Vespa LX 50 4T
- 2009 Vespa LX 50 Navy
- 2009 Vespa LXV 125
- 2009 Vespa LXV 150

