2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI gallery
2009 Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,083 mm (82.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.19 litres (3.75 gallons) |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candyred metallic, firecracker red, orange pearl, electric blue, pearl white. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda FourTrax Foreman 4x4
- 2009 Honda FourTrax Foreman Rubicon
- 2009 Honda FourTrax Rancher
- 2009 Honda FourTrax Rancher 4x4
- 2009 Honda FourTrax Recon
- 2009 Honda FourTrax Rincon GPScape
- 2009 Honda Gold Wing Airbag
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM
- 2009 Honda Gold Wing Audio/Comfort/Navi/XM/ABS
- 2009 Honda Interceptor
- 2009 Honda Interceptor ABS
- 2009 Honda Lead
- 2009 Honda Metropolitan
- 2009 Honda NT700V Deauville
- 2009 Honda PS125i
- 2009 Honda PS150i
- 2009 Honda Rebel
- 2009 Honda Ruckus
- 2009 Honda S-Wing 125
- 2009 Honda S-Wing 150

