2009 Victory Vision Tour Premium gallery
2009 Victory Vision Tour Premium
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 325.0 kg (716.5 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Solid Black, Solid Midnight Cherry, Solid Blue Ice |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2009 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUSE4 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2009 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2009 Harley-Davidson FLHX Street Glide
- 2009 Harley-Davidson FLSTC Heritage Softail Classic
- 2009 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy
- 2009 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
- 2009 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
- 2009 Harley-Davidson FLTR Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FLTRSE3 CVO Road Glide
- 2009 Harley-Davidson FXCW Softail Rocker
- 2009 Harley-Davidson FXCWC Rocker C
- 2009 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2009 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
- 2009 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob
- 2009 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider

