2006 Victory Vegas Jackpot gallery
2006 Victory Vegas Jackpot
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.1 kg (644.0 pounds) |
| Seat height: | 653 mm (25.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,684 mm (66.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/40-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, Sunset red, Mulitcolored |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
A bold bare bones design of Leonart Bobber 125
2015-03-23 22:25:24
The all new Leonart Bobber 125 attracts attention immediately with this bold, bare-bones design.
The chassis assembly of this bike is the best sight to see, and that helps to maintain the fundamentals of a hard tail...
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Derbi GP1 50
- 2006 Derbi GPR 125 Nude
- 2006 Derbi GPR 125 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Nude
- 2006 Derbi GPR 50 R
- 2006 Derbi GPR 50 Racing
- 2006 Derbi GPR 50 Racing Replica
- 2006 Derbi GPR 80 Cup
- 2006 Derbi GPX1
- 2006 Derbi Mulhacen 659
- 2006 Derbi Rambla 50
- 2006 Derbi Revolution 50
- 2006 Derbi Revolution 50 GS
- 2006 Derbi Senda 125
- 2006 Derbi Senda R DRD Pro
- 2006 Derbi Senda R DRD Racing
- 2006 Derbi Senda SM 125 4T
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2006 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2006 Derbi Variant Sport Curier

