2006 Ducati Multistada 1000 DS gallery
2006 Ducati Multistada 1000 DS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60.53 cubic inches) | Power: | 90,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.5 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 196.0 kg (432.1 pounds) |
| Seat height: | 850 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,462 mm (57.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Street Bob Special Edition
-
Harley-Davidson Softail Breakout
-
Harley-Davidson CVO Limited
Other motorcycles in 2006
- 2006 Suzuki Bandit 1200SA
- 2006 Suzuki Bandit 650
- 2006 Suzuki Bandit 650SA
- 2006 Suzuki Boulevard C50
- 2006 Suzuki Boulevard C50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C50C
- 2006 Suzuki Boulevard C50T
- 2006 Suzuki Boulevard C90
- 2006 Suzuki Boulevard C90 Black
- 2006 Suzuki Boulevard C90T
- 2006 Suzuki Boulevard M 50 Black
- 2006 Suzuki Boulevard M109S
- 2006 Suzuki Boulevard M50
- 2006 Suzuki Boulevard S40
- 2006 Suzuki Boulevard S50
- 2006 Suzuki Boulevard S83
- 2006 Suzuki Burgman 400
- 2006 Suzuki Burgman 400 Type S
- 2006 Suzuki Burgman 650
- 2006 Suzuki Burgman 650 Executive

