2006 Ducati Multistada 620 Dark gallery
2006 Ducati Multistada 620 Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 618.00 ccm (37.71 cubic inches) | Power: | 62,22 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 80.0 x 61.5 mm (3.1 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,459 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
-
A Genuine design of Genuine Scooter Stella
2015-03-27 21:58:43
Made in Taiwan, the Genuine Scooter Stella is one of the most popular scooters in the world. It has a funky look of some of the vintage scooters of previous decades, but was made beginning in the late...
Read more...
-
Generic Ideo 50 generating design ideas
2015-03-27 21:54:06
The Generic Ideo 50 was first produced and manufactured in 2010 and is a great scooter for new and veteran riders alike.
This scooter features a single cylinder, two-stroke engine with 2.50 horsepower at 6,000 RPMs. It...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Enduro
-
Motorhispania Ryz 50 Pro Racing Urban Bike
-
Motorhispania MH7 Naked 125
Other motorcycles in 2006
- 2006 Beta Alp 125
- 2006 Beta Alp 200
- 2006 Beta Alp 4.0
- 2006 Beta Ark 50
- 2006 Beta Euro 350
- 2006 Beta Jonathan 350
- 2006 Beta M4 4T Supermotard
- 2006 Beta Minitrial
- 2006 Beta Rev 3 125
- 2006 Beta Rev 3 200
- 2006 Beta Rev 3 250
- 2006 Beta Rev 3 270
- 2006 Beta Rev 50
- 2006 Beta Rev 80
- 2006 Beta RR 125 4T
- 2006 Beta RR 125 4T Supermotard
- 2006 Beta RR 250
- 2006 Beta RR 400
- 2006 Beta RR 450
- 2006 Beta RR 50 Alu

