2001 Ducati ST4S gallery
2001 Ducati ST4S
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 120 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 212.0 kg (467.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda CB500
- 2001 Honda CB500S
- 2001 Honda CB600F Hornet
- 2001 Honda CB600S Hornet
- 2001 Honda CB750 Seven Fifty
- 2001 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2001 Honda CBR600F
- 2001 Honda CBR600F Sport
- 2001 Honda CBR900RR Fireblade
- 2001 Honda F6C Valkyrie
- 2001 Honda GL1800 Gold Wing
- 2001 Honda Jazz 250
- 2001 Honda NSR125R
- 2001 Honda NT650V Deauville
- 2001 Honda NX650 Dominator
- 2001 Honda Reflex NSS250
- 2001 Honda Silver Wing 600
- 2001 Honda ST1100 Pan-European
- 2001 Honda Varadero 125
- 2001 Honda VF750C Shadow

