2001 Ducati 996 R gallery
2001 Ducati 996 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 135 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Electra Glide Police
-
Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited 110th Anniversary
-
Harley-Davidson Fat Boy Lo 110th Anniversary
Other motorcycles in 2001
- 2001 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2001 Yamaha XJR 1300
- 2001 Yamaha XJR 1300 SP
- 2001 Yamaha XT 600 E
- 2001 Yamaha XV 125 S Virago
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2001 Yamaha XV 1600 A Wild Star Silverado
- 2001 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2001 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2001 Yamaha XVS 400 DragStar
- 2001 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2001 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 A Royal Star
- 2001 Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture
- 2001 Yamaha YP 250 Majesty / Majesty A
- 2001 Yamaha YZF 1000 R Thunderace
- 2001 Yamaha YZF 600 R Thundercat

