2014 Ducati 899 Panigale gallery
2014 Ducati 899 Panigale
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 898.00 ccm (54.80 cubic inches) | Power: | 146.17 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,426 mm (56.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
-
G&G Spartaco 1100 - a custom handbuild cruiser
2015-03-27 22:05:17
The G&G Spartaco 1100 is a great custom cruiser that was produced and sold beginning in 2001. These bikes combine the look and feel of the old school motorcycles.
Veteran collectors and riders love the spirited way...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki Intruder C800B
- 2014 Suzuki Intruder C800C
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400
- 2014 Suzuki Intruder Classic 400 Cast Wheel
- 2014 Suzuki Intruder M1500
- 2014 Suzuki Intruder M1800RB
- 2014 Suzuki Intruder M1800RBZ B.O.S.S.
- 2014 Suzuki Intruder M1800RZ
- 2014 Suzuki Intruder M800
- 2014 Suzuki Intruder M800T
- 2014 Suzuki Mola 125
- 2014 Suzuki Mola 150
- 2014 Suzuki Nex 115
- 2014 Suzuki Raider J 115 Fi
- 2014 Suzuki Raider J Pro 110
- 2014 Suzuki Raider R 150
- 2014 Suzuki RM 85
- 2014 Suzuki RM 85 L
- 2014 Suzuki RM-Z250
- 2014 Suzuki RMX450Z

