2014 Ducati 1199 Panigale S gallery
2014 Ducati 1199 Panigale S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1198.00 ccm (73.10 cubic inches) | Power: | 195.00 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 112.0 x 60.8 mm (4.4 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 164.0 kg (361.6 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,437 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear brakes: | Single disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, dark stealth |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2014
- 2014 Suzuki RMZ 450
- 2014 Suzuki SFV650
- 2014 Suzuki Shooter 115 Fi
- 2014 Suzuki Skydrive 125
- 2014 Suzuki Skywave 250 Type S
- 2014 Suzuki Skywave 400 Type S ABS
- 2014 Suzuki Skywave 650 LX
- 2014 Suzuki Slingshot Plus
- 2014 Suzuki Smash 115
- 2014 Suzuki ST250 E Type
- 2014 Suzuki SV 650 ABS
- 2014 Suzuki SV 650 S
- 2014 Suzuki Swish 125
- 2014 Suzuki TF 125
- 2014 Suzuki Thunder 125
- 2014 Suzuki Trojan
- 2014 Suzuki TU250X
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS
- 2014 Suzuki V-Strom 1000 ABS Adventure
- 2014 Suzuki V-Strom 650 ABS

