2008 MV Agusta F4 1078 RR312 gallery
2008 MV Agusta F4 1078 RR312
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.30 ccm (65.80 cubic inches) | Power: | 190 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Gray/red, black/white, balck/grey |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 KTM 125 EXC
- 2008 KTM 125 SX
- 2008 KTM 144 SX
- 2008 KTM 200 EXC
- 2008 KTM 250 EXC
- 2008 KTM 250 EXC-F
- 2008 KTM 250 SX
- 2008 KTM 250 SX-F
- 2008 KTM 300 EXC-E
- 2008 KTM 450 EXC-R
- 2008 KTM 450 SMR
- 2008 KTM 450 SX-F
- 2008 KTM 50 SX
- 2008 KTM 50 SX Junior
- 2008 KTM 505 SX F
- 2008 KTM 505 XC-F
- 2008 KTM 530 EXC-R
- 2008 KTM 65 SX
- 2008 KTM 690 Duke
- 2008 KTM 690 Enduro

