2009 MV Agusta F4 Ago gallery
2009 MV Agusta F4 Ago
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.93 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | 146 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 73.7 x 43.2 mm (2.9 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 191.0 kg (421.1 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,398 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/65-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | Red/white/yellow |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Azel Blackrose 250
- 2009 Azel Blue Note 125
- 2009 Azel Diamond Back
- 2009 Azel New Soho 125cc
- 2009 Azel Street Bike 125cc
- 2009 Azel Sweet 125cc
- 2009 Azel Sweet 50cc
- 2009 Azel Wolf 200
- 2009 Bajaj Avenger DTS-i
- 2009 Bajaj Discover DTSi 135
- 2009 Bajaj Platina 125 DTS-Si
- 2009 Bajaj Pulsar 200 DTS-i
- 2009 Bajaj XCD 125 DTS - Si
- 2009 BamX BX125-DB1 Enforcer
- 2009 BamX BX125-DB2 Renegade
- 2009 BamX BX125-DB3 Outlaw
- 2009 BamX BX150-DB Voyager
- 2009 BamX BX200-DB Outback
- 2009 BamX BX50-DB Pee Wee
- 2009 BamX BX70-DB Trailstar

