2008 Jawa-CZ 350 Basic gallery
2008 Jawa-CZ 350 Basic
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 343.50 ccm (20.96 cubic inches) | Power: | 22,79 |
| Engine type: | Twin, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 65.0 mm (2.3 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 149.0 kg (328.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.25-18 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hero Honda CD Dawn
- 2008 Hero Honda CD Deluxe
- 2008 Hero Honda Glamour 125
- 2008 Hero Honda Glamour PGM-FI
- 2008 Hero Honda Hunk
- 2008 Hero Honda Karizma
- 2008 Hero Honda Passion Plus
- 2008 Hero Honda Pleasure
- 2008 Hero Honda Splendor NXG
- 2008 Hero Honda Splendor Plus
- 2008 Highland 450 MX
- 2008 Highland Allroad
- 2008 Highland Desert Storm
- 2008 Highland Dirt Trac
- 2008 Highland Outback
- 2008 Highland Super Motard
- 2008 Highland Super Motard 950
- 2008 Honda ANF125i Innova
- 2008 Honda CB1000R
- 2008 Honda CB1300

