2008 Big Dog Ridgeback gallery
2008 Big Dog Ridgeback
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 117.00 ccm (7.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | 9.6:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 308.4 kg (680.0 pounds) |
| Seat height: | 616 mm (24.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,096 mm (82.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MH90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 330/30-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.65 litres (4.40 gallons) |
News
-
The hidden shock suspension of Big Dog K-9
2015-03-18 17:58:01
This bike is a 2006 model with hidden shocks for its rear suspension. No doubt, this gives the experience of a smooth drive. For those bikers who need a comfortable, smooth ride, the Big Dog K-9 motorbike is►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
-
Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
-
Harley-Davidson Road King Classic
Other motorcycles in 2008
- 2008 Beta Alp 125
- 2008 Beta Alp 200
- 2008 Beta Alp 4.0
- 2008 Beta ARK AC Tribe
- 2008 Beta ARK LC One
- 2008 Beta ARK LC Paddock
- 2008 Beta ARK LC RR
- 2008 Beta ARK LC Tribe
- 2008 Beta M4
- 2008 Beta Minicross R 10
- 2008 Beta Minicross R 12
- 2008 Beta Minicross R 125
- 2008 Beta Minimotard R 125
- 2008 Beta Minitrial
- 2008 Beta Rev 3 125
- 2008 Beta REV 3 200
- 2008 Beta REV 3 250
- 2008 Beta REV 3 270
- 2008 Beta REV-4T
- 2008 Beta REV 50

