2008 MZ 125 SM Blizzard gallery
2008 MZ 125 SM Blizzard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 129.5 kg (285.5 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 MV Agusta F4 R312 1+1
- 2008 MV Agusta F4 SPR
- 2008 MV Agusta F4CC
- 2008 MZ 1000 S
- 2008 MZ 1000 SF StreetFighter
- 2008 MZ 1000 ST SuperTraveller
- 2008 MZ 125 SM Elegance
- 2008 MZ 125 SX Camouflage
- 2008 MZ Charly
- 2008 MZ RT-Striker 125
- 2008 Neander Turbo Diesel 1400
- 2008 Norton Commando 961 SS
- 2008 Orion A30E125M
- 2008 Orion AGB-21
- 2008 Orion AGB-21F
- 2008 Orion AGB-27
- 2008 Orion AGB-28
- 2008 Orion AGB-29
- 2008 Orion AGB-30A

