2008 Beta REV 50 gallery
2008 Beta REV 50
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.8 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 14.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 60.0 kg (132.3 pounds) |
| Seat height: | 620 mm (24.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,210 mm (47.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.5-17 |
| Front brakes: | Single disc. 2-opposed pistons |
| Rear brakes: | Single disc. 2-opposed pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Jawa-CZ 350 Style
- 2008 Jawa-CZ 350 Tramp
- 2008 Jawa-CZ 50 Robby
- 2008 Jawa-CZ 650 Classic
- 2008 Jawa-CZ 650 Dakar
- 2008 Jawa-CZ 650 Style
- 2008 Jialing JH 125 E
- 2008 Jialing JH 125-G
- 2008 Jialing JH 125 GY
- 2008 Jialing JH 250 E-3
- 2008 Jialing JH125-33
- 2008 Jialing JH125-7A
- 2008 Jialing JH250E-3J Police
- 2008 Jialing JH600
- 2008 Jialing JL 125-31A
- 2008 Jialing JL 125 T-33
- 2008 Jianshe Cub JS125-G
- 2008 Jianshe JS125 GY4
- 2008 Jianshe JS125T-C
- 2008 Jianshe JS150 A-F3

