2008 Ghezzi-Brian Furia Otto gallery
2008 Ghezzi-Brian Furia Otto
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 87 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black Frame with Red or Blue Fairing. Special colors available on request. |
News
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and►
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ecosse Heretic
- 2008 Enfield Bullet 350
- 2008 Enfield Bullet Electra
- 2008 Enfield Bullet Machimo 500
- 2008 Enfield Bullet Machismo
- 2008 Enfield Thunderbird 350
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50
- 2008 Factory Bike Desert YR125
- 2008 Factory Bike Desert YR200
- 2008 Factory Bike Desert YR50
- 2008 Factory Bike MiniDesert FS110 4t
- 2008 Factory Bike MiniDesert RC14
- 2008 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2008 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2008 Fantic Caballero 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50

