2008 Aprilia Tuono 1000 R Factory gallery
2008 Aprilia Tuono 1000 R Factory
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.62 ccm (60.87 cubic inches) | Power: | 136,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17. |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 PGO PMX 50
- 2008 PGO PMX Naked 50
- 2008 PGO PMX Sport 100
- 2008 PGO PMX Sport 50
- 2008 PGO Roadshow 50
- 2008 PGO T-Rex 100
- 2008 PGO T-Rex 125
- 2008 PGO T-Rex 150
- 2008 PGO T-Rex 50
- 2008 PGO Tornado 50
- 2008 PGO TR3 50
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 250
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 250
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 400
- 2008 Piaggio Carnaby 125
- 2008 Piaggio Carnaby 200
- 2008 Piaggio Fly 100
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50

