2008 Gilera Nexus 125 gallery
2008 Gilera Nexus 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 46.0 mm (2.2 x 1.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. Stainless steel disk, 260 mm, two-piston floating caliper |
| Rear brakes: | Single disc. Stainless steel disk, 240 mm, caliper with two opposite pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against...
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Victory Cory Ness Jackpot
- 2008 Victory Hammer
- 2008 Victory Hammer S
- 2008 Victory Kingpin
- 2008 Victory Kingpin 8 Ball
- 2008 Victory Kingpin Tour
- 2008 Victory Vegas
- 2008 Victory Vegas 8 Ball
- 2008 Victory Vegas Jackpot
- 2008 Victory Vegas Low
- 2008 Victory Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Street
- 2008 Victory Vision Street Premium
- 2008 Victory Vision Tour
- 2008 Victory Vision Tour Comfort
- 2008 Victory Vision Tour Premium
- 2008 Viper Diablo
- 2008 Viper Diamondback
- 2008 Voxan Black Magic
- 2008 Voxan Charade Racing

