2008 Gilera Runner ST 125 gallery
2008 Gilera Runner ST 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,5 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. 220 mm stainless steel floating disc with dual piston calliper |
| Rear brakes: | Single disc. 220 mm stainless steel disc, calliper with two opposed pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.70 litres (2.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 TGB Laser R5 49
- 2008 TGB Laser R9 151
- 2008 TGB Mystique 50
- 2008 TGB Octane 50 4T
- 2008 TGB R125X
- 2008 TGB R50X
- 2008 TGB Sunset 151
- 2008 TGB Sunset 49
- 2008 TGB X motion 125 EFI
- 2008 TGB X motion 250 EFI
- 2008 Titan Bobber Deluxe
- 2008 Titan Fat Bobber
- 2008 Titan Gecko Rubber Mount Stretch
- 2008 Titan Radical Rigid
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Hardtail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail
- 2008 Titan Sidewinder Custom Softail Chopper
- 2008 Titan Sidewinder Rubber Mount Chopper
- 2008 Titan Von Zipper Bobber
- 2008 TM racing EN 125

