2008 Gilera Runner VX 125 gallery
2008 Gilera Runner VX 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 119.0 kg (262.4 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,340 mm (52.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-12 |
| Front brakes: | Single disc. 220 mm stainless steel floating disc with dual piston calliper |
| Rear brakes: | Single disc. 220 mm stainless steel disc, calliper with two opposed pistons |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Super Sonic 100
- 2008 Adly Super Sonic 125
- 2008 Adly Thunder Bike 100
- 2008 Adly Thunder Bike 125
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100
- 2008 Aeon AE-12 Pulsar 150
- 2008 Aeon AE-6 Echo
- 2008 Aeon AE-9 Pulsar 125
- 2008 Aeon AM-1 Aero 50
- 2008 Aeon AM-2 Aero 100
- 2008 Aeon AX-50 Mini-Bike
- 2008 Aeon Cobra 220
- 2008 Aeon Cobra 320
- 2008 AJP PR4 125 Enduro
- 2008 AJP PR4 125 Supermoto
- 2008 AJP PR4 200 Enduro
- 2008 AJS CR3-125
- 2008 AJS Eco-125
- 2008 AJS Regal-Raptor 125 Silverhawk

