2008 CF Moto V5 Sport Cruiser gallery
2008 CF Moto V5 Sport Cruiser
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, White, Silver, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the...
Read more...
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998...
Read more...
-
MuZ TS 125 imposing in form
2015-03-30 15:18:34
The MuZ TS 125 is a very classic bike that was first made and sold in 1981. This bike handles incredibly easy, and a lot of the skillful riders really like the way it rides and handles.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 PGO PMX Sport 50
- 2008 PGO Roadshow 50
- 2008 PGO T-Rex 100
- 2008 PGO T-Rex 125
- 2008 PGO T-Rex 150
- 2008 PGO T-Rex 50
- 2008 PGO Tornado 50
- 2008 PGO TR3 50
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 250
- 2008 Piaggio Beverly Cruiser 500
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 250
- 2008 Piaggio Beverly Tourer 400
- 2008 Piaggio Carnaby 125
- 2008 Piaggio Carnaby 200
- 2008 Piaggio Fly 100
- 2008 Piaggio Fly 125
- 2008 Piaggio Fly 50
- 2008 Piaggio Liberty 125
- 2008 Piaggio Liberty 50
- 2008 Piaggio Liberty S 50

