2010 CF Moto Glory 125 gallery
2010 CF Moto Glory 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | 8,98 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl white, silver, dark gray, dark red, black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CF Moto CF 150
- 2010 CF Moto E-Charm 125
- 2010 CF Moto E-Charm 150
- 2010 CF Moto Fashion
- 2010 CF Moto Glory 150
- 2010 CF Moto Jet Max
- 2010 CF Moto V3 Sport
- 2010 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2010 CH Racing CH 501 Basic
- 2010 CH Racing CH 508 Senior
- 2010 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2010 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels
- 2010 CH Racing CH 511 Racing Big Wheels
- 2010 CH Racing CH 515 Basic
- 2010 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2010 CH Racing WSM 50
- 2010 CH Racing WSM 50 Replica
- 2010 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2010 CH Racing WXE 125 Sparta

