2009 CF Moto V5 Sport Cruiser gallery
2009 CF Moto V5 Sport Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,491 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Bimota DB5S
- 2009 Bimota DB6 Delirio
- 2009 Bimota DB6R
- 2009 Bimota DB7
- 2009 Bimota DB7 Oronero
- 2009 Bimota Disabike
- 2009 Bimota Tesi 3D
- 2009 Blata Blatino
- 2009 Blata Elite 13 WRS
- 2009 Blata Enduro 125
- 2009 Blata Motard 125
- 2009 Blata Origami B2 Standard
- 2009 Blata Origami B2 Victory
- 2009 BMC Choppers Big Daddy
- 2009 BMC Choppers Big Daddy ST
- 2009 BMC Choppers Bobber 88
- 2009 BMC Choppers Bobber 88 Barhopper
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 240
- 2009 BMC Choppers Hooligan 541 ST

