2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic gallery
2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 2053.00 ccm (125.27 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 103.0 x 123.2 mm (4.1 x 4.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 380.1 kg (837.9 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,735 mm (68.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/60-16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Diamond Red/Metallic Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 CH Racing WSM 125 eu 2
- 2009 CH Racing WSM 50
- 2009 CH Racing WXE 125 eu 2
- 2009 CH Racing WXE 125 Sparta
- 2009 Chang-Jiang 750 M1
- 2009 Chang-Jiang 750 M1 Super
- 2009 Chang-Jiang 750 M15J-4 Seats
- 2009 Chang-Jiang 750 M1M
- 2009 Chang-Jiang Dong Tian 750 M1-B
- 2009 Clipic Bull 50cc Junior
- 2009 Clipic CJ50 HIT3 Competicio Junior
- 2009 Clipic CJ50 HIT3 Replica Junior
- 2009 Clipic CJ80 R-05 Junior
- 2009 Clipic Custom Guepard 125cc
- 2009 Clipic Custom Guepard 250cc
- 2009 Clipic Eco 08 Electric
- 2009 Clipic Frog 125
- 2009 Clipic Mecha 125
- 2009 Clipic New City 125
- 2009 Clipic Off Tank Electric

