2011 Victory Kingpin gallery
2011 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1731.00 ccm (105.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc. 300mm floating rotor with 4-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 300mm floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Pearl Sandstone, Crimson red |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Titan YZF 1000 R Thunder Ace takes the best
2015-03-31 03:02:44
Titan YZF 1000 R Thunder Ace can be described as a hybrid of a sports bike and a cruiser, but not in appearance, but in its technical possibilities.
Thunder Ace let the racer moving with comfort over...
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 MV Agusta Brutale 990R
- 2011 MV Agusta F3
- 2011 MV Agusta F4
- 2011 MZ Anthony 50 2T
- 2011 MZ Charly Electroroller Evo
- 2011 MZ Emmely 125 4T
- 2011 MZ Emmely 50 4T
- 2011 MZ Emmely E-Scooter
- 2011 MZ Emmely EL2-Hybrid
- 2011 MZ Emmely EL3-Hybrid
- 2011 NCR 848
- 2011 NCR Leggera
- 2011 NCR M16
- 2011 NCR Macchia Nera Concept
- 2011 NCR Mike Hailwood TT
- 2011 NCR Millona One Shot
- 2011 NCR Millona R
- 2011 NCR Millona S
- 2011 NCR New Blue
- 2011 Neander Turbo Diesel

