2009 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge gallery
2009 Big Bear Choppers Athena 114 X-Wedge
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1868.24 ccm (114.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.72 litres (3.62 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
-
Shineray XY125-5 is ready to all possible issues on your way
2015-03-31 01:37:32
If you have a desire to run fast across city streets or to make breathtaking jumps, Shineray XY125-5 is your happy choice.
Almost all motorcycles that belong to Enduro class, in fact, constitute a light bike with...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha FZ1 ABS
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer
- 2009 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2009 Yamaha FZ6
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2009 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6 S2
- 2009 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2009 Yamaha FZ6R
- 2009 Yamaha FZS
- 2009 Yamaha Giggle
- 2009 Yamaha Jog R
- 2009 Yamaha Jog RR
- 2009 Yamaha Majesty
- 2009 Yamaha Majesty 125
- 2009 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2009 Yamaha Midnight Warrior
- 2009 Yamaha MT-01
- 2009 Yamaha MT-03
- 2009 Yamaha Neos

