2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
-
Ghezzi-Brian Supertwin 1100 - cool to look, cool to handle
2015-03-27 22:09:27
The Ghezzi-Brian Supertwin 1100 is a very sporty muscular bike from 2011 that is still in production and manufacturing today.
With its very trendy and sporty look, it has become incredibly popular with the younger riders and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 NCR New Blue
- 2010 Neander Turbo Diesel
- 2010 Nipponia Altiva 125
- 2010 Nipponia Arte 125
- 2010 Nipponia Arte 150
- 2010 Nipponia AX 100S
- 2010 Nipponia Ezio 125
- 2010 Nipponia Ezio 50
- 2010 Nipponia Mego 125S
- 2010 Nipponia NB 125E
- 2010 Nipponia Sporty 125
- 2010 Nipponia Sporty 125XX
- 2010 Nipponia Vorrei 125
- 2010 Nipponia Vorrei 150
- 2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2010 Norton Commando 961 Sport
- 2010 Norton Commando 961SE
- 2010 Orion 36-RX Xtreme
- 2010 Pagsta Choppa 100
- 2010 Pagsta Cruisa 250

