2009 Yamaha Royal Star Venture gallery
2009 Yamaha Royal Star Venture
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1294.66 ccm (79.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 394.2 kg (869.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September...
Read more...
-
VOR 503 Supermoto SM: one more creation from Vertemati
2015-03-31 04:10:30
In the middle of 1990-ies, the company VOR Motori started a manufacture - in small series - of sports motorcycles with an original design of Vertemati brothers. Those bikes brought fame to Vertemati brand in the 1980-ies. Under...
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kreidler Martinique
- 2009 Kreidler RMC-E 125 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-E 50 Hiker
- 2009 Kreidler RMC-G 125 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-G 50 El Ninjo
- 2009 Kreidler RMC-H 125 DD Galactica
- 2009 Kreidler RMC-H 50 DD Galactica
- 2009 Kreidler Street 125
- 2009 Kreidler Supermoto125 DD
- 2009 KTM 1190 RC8
- 2009 KTM 1190 RC8 Carbon
- 2009 KTM 1190 RC8 R
- 2009 KTM 125 EXC
- 2009 KTM 125 EXC Six Days
- 2009 KTM 125 SX
- 2009 KTM 150 SX
- 2009 KTM 200 EXC
- 2009 KTM 250 EXC
- 2009 KTM 250 EXC-F
- 2009 KTM 250 EXC-F Six Days

