2001 Voxan Caf Racer gallery
2001 Voxan Caf Racer
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
News
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2001 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2001 Kawasaki ZZR1100
- 2001 Kawasaki ZZR600
- 2001 KTM 125 EXC
- 2001 KTM Duke II 640
- 2001 KTM EXC 200
- 2001 KTM EXC 400
- 2001 KTM EXE 125 Enduro
- 2001 KTM EXE 125 Supermoto
- 2001 KTM LC4 620 Super Competition
- 2001 KTM LC4 620 Supermoto
- 2001 KTM LC4 Adventure 640
- 2001 KTM LC4-E 640 Enduro
- 2001 KTM LC4-E 640 Supermoto
- 2001 Kymco Stryker 125
- 2001 Kymco Zing 125
- 2001 Laverda 750 S Formula

