2001 Borile B500CR gallery
2001 Borile B500CR
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 500.00 ccm (30.51 cubic inches) | Power: | 50 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 87.0 x 85.0 mm (3.4 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 104.0 kg (229.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,380 mm (54.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.50 litres (2.25 gallons) |
News
-
Riding the soulful Borile B500CR
2015-03-18 18:22:08
The bike by Borile came in the year 2010. The lightweight bike, with a body weighing 106 kg in dry condition, gives the bikers their soul company in their tours on roads. With a powerful four-stroke single cylinder engine►
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Jawa 250 Master Tempo
- 2001 Jawa 350 Chopper
- 2001 Jawa 350 Style
- 2001 Jawa 350 Tramp
- 2001 Jawa 640 Classic
- 2001 Jawa 812 Millennium
- 2001 Kawasaki EL252 Eliminator
- 2001 Kawasaki Eliminator 125
- 2001 Kawasaki EN500
- 2001 Kawasaki ER-5 Twister
- 2001 Kawasaki GPZ500S
- 2001 Kawasaki GTR1000
- 2001 Kawasaki KL250-G5 Super Sherpa
- 2001 Kawasaki KLE500
- 2001 Kawasaki KLR250
- 2001 Kawasaki KLR650
- 2001 Kawasaki KMX125
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Classic Tourrer Fi
- 2001 Kawasaki VN1500 Drifter

