2001 CCM 604 Roadster gallery
2001 CCM 604 Roadster
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 597.00 ccm (36.43 cubic inches) | Power: | 53 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 97.0 x 81.0 mm (3.8 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,482 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-70 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which►
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
-
Zongshen 110-9 looking like a predator
2015-03-27 16:19:52
Motorcycles to feel and ride equally well in the city and in the countryside, belong to a class of universals or all-round motorcycles as well.
As a rule, this group consists of inexpensive and unpretentious motorcycles, perfect...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Maico 500 Enduro
- 2001 Maico 500 Supermoto
- 2001 Malaguti Madison 250
- 2001 Midual Roadster 900
- 2001 Mondial Piega 1000
- 2001 Montesa Cota 315 R
- 2001 Moto Guzzi 750 Nevada Club
- 2001 Moto Guzzi California EV
- 2001 Moto Guzzi California Jackal
- 2001 Moto Guzzi California Special
- 2001 Moto Guzzi Quota 1100 ES
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro GT
- 2001 Moto Guzzi V10 Centauro Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport
- 2001 Moto Guzzi V11 Sport Rosso Mandello Limited Edition
- 2001 Moto Union/OMV 125 Dandy
- 2001 MuZ Skorpion Sport Cup
- 2001 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2001 MV Agusta F4 S

