2010 KTM 250 SX gallery
2010 KTM 250 SX
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.4 x 72.0 mm (2.6 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.4 kg (210.3 pounds) |
| Seat height: | 985 mm (38.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Sym Wolf Classic
- 2010 Sym X-Wolf
- 2010 Sym XS125-K
- 2010 Tank Sports Racer 150 DS-09
- 2010 Tank Sports Racer DS-08
- 2010 Tank Sports Racer TR-16-08
- 2010 Tank Sports Sporty 150
- 2010 Tank Sports Sporty 50
- 2010 Tank Sports Touring 150 Deluxe
- 2010 Tank Sports Touring 250DE-08
- 2010 Tank Sports Trail TKX 110
- 2010 Tank Sports Trail TKX-200
- 2010 Tank Sports Urban 50
- 2010 Tank Sports Vision 250E
- 2010 Tank Sports Vision Topline Khaos
- 2010 TGB 101R 125
- 2010 TGB 101R 50
- 2010 TGB 101S 50
- 2010 TGB Bullet 125
- 2010 TGB Bullet 50

