2008 KTM 690 Enduro gallery
2008 KTM 690 Enduro
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.5 kg (305.3 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,498 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.00 litres (3.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Orange/black |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
A vintage Garelli XR 125 Tiger off-roader
2015-03-27 20:11:52
The Garelli XR 125 Tiger is a bike that was produced and manufactured in 1985. This bike was one of the most popular off roading and Enduro bike of its time.
There are still plenty of vintage...
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha FZ1
- 2008 Yamaha FZ1 ABS
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer
- 2008 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ16
- 2008 Yamaha FZ6
- 2008 Yamaha FZ6 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2
- 2008 Yamaha FZ6 Fazer S2 ABS
- 2008 Yamaha FZ6 S2
- 2008 Yamaha FZ6 S2 ABS
- 2008 Yamaha Giggle
- 2008 Yamaha Jog R
- 2008 Yamaha Jog RR
- 2008 Yamaha Jog RR Moto GP
- 2008 Yamaha Majesty 125
- 2008 Yamaha Majesty 400
- 2008 Yamaha Majesty 400 ABS

