2008 KTM 690 Duke gallery
2008 KTM 690 Duke
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 654.00 ccm (39.91 cubic inches) | Power: | 64,36 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 102.0 x 80.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 148.5 kg (327.4 pounds) |
| Seat height: | 865 mm (34.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,472 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
-
The combined look and feel with Italjet Formula 125
2015-03-23 15:28:30
The Italjet manufactured scooter has a twin cylinder V2 four-stroke engine with a displacement of 124 cc. The bike has rear and front suspension with single disc opposed piston calliper braking system. The body of the Italjet Formula...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Husaberg FS 450 e
- 2008 Husaberg FS 650 C
- 2008 Husaberg FS 650 E
- 2008 Husqvarna CR 125
- 2008 Husqvarna SM 125 S
- 2008 Husqvarna SM 450 R
- 2008 Husqvarna SM 450 RR
- 2008 Husqvarna SM 510 R
- 2008 Husqvarna SM 610 ie
- 2008 Husqvarna TC 250
- 2008 Husqvarna TC 450
- 2008 Husqvarna TC 510
- 2008 Husqvarna TE 250
- 2008 Husqvarna TE 450
- 2008 Husqvarna TE 510
- 2008 Husqvarna TE 610
- 2008 Husqvarna TXC 250
- 2008 Husqvarna TXC 450
- 2008 Husqvarna TXC 510
- 2008 Husqvarna WR 125

