2005 BMW R1150R Rockster gallery
2005 BMW R1150R Rockster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68.95 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Two cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 70.5 mm (4.0 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 219.0 kg (482.8 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,486 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Double disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.50 litres (5.42 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 KTM 950 Adventure Black
- 2005 KTM 950 Adventure Orange
- 2005 KTM 950 Adventure S
- 2005 KTM 990 Superduke Black
- 2005 KTM 990 Superduke Orange
- 2005 Kymco 125 Crusier
- 2005 Kymco 125 Grand King
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V H/Bar
- 2005 Kymco 125 Hipster 4V L/Bar
- 2005 Kymco 125 Pulsar CK
- 2005 Kymco 125 Spike
- 2005 Kymco 125 Stryker
- 2005 Kymco 125 Stryker offroad
- 2005 Kymco 150 Grand King
- 2005 Kymco 150 Stryker Offroad
- 2005 Kymco 150 Styker
- 2005 Kymco 250 Venox
- 2005 Kymco Active 110
- 2005 Kymco Bet and Win
- 2005 Kymco Bet and Win 125

