2005 MZ Mastiff gallery
2005 MZ Mastiff
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 37 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide...
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Husqvarna SM 125 S
- 2005 Husqvarna SM 450 R
- 2005 Husqvarna SM 510 R
- 2005 Husqvarna SM 610
- 2005 Husqvarna SMR 630
- 2005 Husqvarna TC 250
- 2005 Husqvarna TC 450
- 2005 Husqvarna TC 510
- 2005 Husqvarna TE 250
- 2005 Husqvarna TE 450
- 2005 Husqvarna TE 510
- 2005 Husqvarna TE 610 e
- 2005 Husqvarna WR 125
- 2005 Husqvarna WR 250
- 2005 Husqvarna WRE 125
- 2005 Hyosung EZ 100 M
- 2005 Hyosung GF 125
- 2005 Hyosung GT 125 Naked
- 2005 Hyosung GT 250
- 2005 Hyosung GT 250 Comet

