2005 Diamo Cruiser gallery
2005 Diamo Cruiser
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15.13 cubic inches) | Power: | 16,3 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 137.0 kg (302.0 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,499 mm (59.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 5.00-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Burgundy, Black, Silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Kawasaki KX85
- 2005 Kawasaki Ninja 250R
- 2005 Kawasaki Ninja 500R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2005 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2005 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan 1500 Drifter
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2005 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000
- 2005 Kawasaki Vulcan 2000 Limited
- 2005 Kawasaki Vulcan 500 Ltd / EN500 C
- 2005 Kawasaki Vulcan750
- 2005 Kawasaki Vulcan800
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Classic
- 2005 Kawasaki Vulcan800 Drifter
- 2005 Kawasaki Z1000

