2005 Honda Shadow VTX Deluxe gallery
2005 Honda Shadow VTX Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 583.00 ccm (35.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 75.0 x 66.0 mm (3.0 x 2.6 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.7 kg (458.0 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston calipers. |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Orange, Pearl Blue, Pearl White |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
-
The powerful mini bike Macbor XC 510 Pro
2015-03-24 01:33:01
The Macbor manufactured minibike is best suited for young riders or beginners even. It is a pocket bike with a two-stroke 49.93 cc engine. The bike is extremely well designed to give the young riders a full biking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Aprilia Sportcity 125
- 2005 Aprilia Sportcity 200
- 2005 Aprilia SR 50 Ditech
- 2005 Aprilia Tuono 1000 R
- 2005 Aprilia Tuono 1000 R Factory
- 2005 Aprilia Tuono 125
- 2005 Aprilia Tuono 50
- 2005 Bajaj Discover DTSi
- 2005 Bajaj Eliminator
- 2005 Bajaj Pulsar 180 DTSi ETEC
- 2005 Blata Blatino Scooter Small Kit
- 2005 Blata Elite 13 WRS
- 2005 Blata Minibike 2.5
- 2005 Blata Minimotard 2.5
- 2005 Blata Origami B1
- 2005 Blata Style 60
- 2005 BMW F650CS
- 2005 BMW F650GS
- 2005 BMW F650GS Dakar
- 2005 BMW K1200GT

