2005 Diamo Retro gallery
2005 Diamo Retro
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9.15 cubic inches) | Power: | 9,8 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.8 kg (209.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,270 mm (50.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.57 litres (2.00 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Red, Silver, Metallic Blue, Purple, Orange, Yellow |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Qingqi QM 150L-4A, powerful and superlative
2015-03-30 20:53:00
The Qingqi QM 150L-4A is a custom cruiser that was first manufactured and sold in 2008 all over the world. However, it is a rare thing to buy.
The Qingqi QM 150L-4A features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Puma Apollo 125, a rare sport bike to use
2015-03-30 18:19:51
The Puma Apollo 125 is a sport bike that was made in 2010. It is a perfect choice for dirt track racing and can even be ridden throughout city streets.
The Puma Apollo 125 is an Italian...
Read more...
-
A vintage sense of Puch GS 350 F4T
2015-03-30 18:15:45
The Puch GS 350 F4T is a bike that does not really fall into any specific category. It is a great quality bike for any riders new or old.
The Puch GS 350 F4T has a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2005
- 2005 Harley-Davidson FLHTCUI Ultra Classic Electra Glide
- 2005 Harley-Davidson FLHTI Electra Glide Standard
- 2005 Harley-Davidson FLSTCI Heritage Softail Classic
- 2005 Harley-Davidson FLSTFI Softail Fat Boy
- 2005 Harley-Davidson FLSTNI Softail Deluxe
- 2005 Harley-Davidson FLSTSCI Softail Springer Classic
- 2005 Harley-Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom
- 2005 Harley-Davidson FXDLI Dyna Glide Low Rider
- 2005 Harley-Davidson FXDWGI Dyna Wide Glide
- 2005 Harley-Davidson FXDXI Dyna Super Glide Sport
- 2005 Harley-Davidson FXSTBI Softail Night Train
- 2005 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2005 Harley-Davidson FXSTI Softail Standard
- 2005 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2005 Harley-Davidson VRSCB V-Rod
- 2005 Harley-Davidson XL 1200 R Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL1200C Sportster Custom
- 2005 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2005 Harley-Davidson XL883C Sportster Custom
- 2005 Hartford VR-200H

