2008 Diamo Turista 300 gallery
2008 Diamo Turista 300
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 299.00 ccm (18.24 cubic inches) | Power: | 18,4 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 167.8 kg (370.0 pounds) |
| Seat height: | 737 mm (29.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,549 mm (61.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-12 |
| Front brakes: | Single disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.97 litres (2.90 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, red, blue, silver |
News
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ducati SportClassic Sport 1000 Biposto
- 2008 Ducati Superbike 1098
- 2008 Ducati Superbike 1098 S
- 2008 Ducati Superbike 1098R
- 2008 Ducati Superbike 848
- 2008 E-max 100L
- 2008 E-max 110S
- 2008 E-max 120L
- 2008 E-max 140L
- 2008 E-max 190L
- 2008 E-max 90S
- 2008 Ecosse Heretic
- 2008 Enfield Bullet 350
- 2008 Enfield Bullet Electra
- 2008 Enfield Bullet Machimo 500
- 2008 Enfield Bullet Machismo
- 2008 Enfield Thunderbird 350
- 2008 Factory Bike Chrono SM50-2
- 2008 Factory Bike Desert RP50
- 2008 Factory Bike Desert YR125

