2008 Yamaha YZF-R 125 gallery
2008 Yamaha YZF-R 125
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.66 ccm (7.61 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 52.0 x 58.6 mm (2.0 x 2.3 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 126.5 kg (278.9 pounds) |
| Seat height: | 818 mm (32.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-M17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.80 litres (3.65 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
- 2008 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2008 Harley-Davidson FXDSE CVO Screaming Eagle Dyna
- 2008 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2008 Harley-Davidson FXSTB Softail Night train
- 2008 Harley-Davidson FXSTC Softail Custom
- 2008 Harley-Davidson FXSTSSE Screamin´ Eagle Softail Springer
- 2008 Harley-Davidson PLHP Road King Police
- 2008 Harley-Davidson VRSCAW V-Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
- 2008 Harley-Davidson VRSCDX Night Rod Special
- 2008 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2008 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
- 2008 Harley-Davidson XL1200N Sportster 1200 Nightster
- 2008 Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883 Sportster Police
- 2008 Harley-Davidson XL883C Sportster
- 2008 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2008 Harley-Davidson XL883R Sportster

