2010 Beta Evo 250 2T gallery
2010 Beta Evo 250 2T
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.70 ccm (15.24 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.5 x 60.5 mm (2.9 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 69.0 kg (152.1 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,310 mm (51.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-21 |
| Rear tyre dimensions: | 4.00-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4 piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. 2 piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.60 litres (0.69 gallons) |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Veli VL150-4II
- 2010 Veli VL150-8
- 2010 Veli VL250-4
- 2010 Vento Phantom r4i
- 2010 Vento Rebellian
- 2010 Vento Triton r4
- 2010 Vento V-Thunder
- 2010 Vento Zip r3i Turbocam
- 2010 Vespa GTS 125
- 2010 Vespa GTS 125 Super
- 2010 Vespa GTS 250 i.e.
- 2010 Vespa GTS 300 Super
- 2010 Vespa GTS SuperSport
- 2010 Vespa GTV 250
- 2010 Vespa GTV 300ie Via Montenapoleane
- 2010 Vespa LX 125 4T
- 2010 Vespa LX 150
- 2010 Vespa LX 50 2T
- 2010 Vespa LXV 150
- 2010 Vespa S 125

