2010 Aprilia Scarabeo 250 gallery
2010 Aprilia Scarabeo 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.0 kg (372.6 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,530 mm (60.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-16 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, blue, silver, pink, red |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Johnny Pag Raptor
- 2010 Johnny Pag Raptor-X
- 2010 Johnny Pag Spyder
- 2010 Jonway GTS 500
- 2010 Kawasaki 1400 GTR
- 2010 Kawasaki Concours14
- 2010 Kawasaki Concours14 ABS
- 2010 Kawasaki D-Tracker125
- 2010 Kawasaki Eliminator 125
- 2010 Kawasaki ER-6f
- 2010 Kawasaki ER-6n
- 2010 Kawasaki KLR650
- 2010 Kawasaki KLX110
- 2010 Kawasaki KLX110L
- 2010 Kawasaki KLX125
- 2010 Kawasaki KLX125C
- 2010 Kawasaki KLX125D
- 2010 Kawasaki KLX140
- 2010 Kawasaki KLX140 Monster Energy
- 2010 Kawasaki KLX140L

