2010 Norton Commando 961 Cafe Racer gallery
2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 961.00 ccm (58.64 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 79.0 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 813 mm (32.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,420 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. Full Brembo system, twin semi-floating hi carbon stainless steel discs, Brembo 4 piston Gold Line axial callipers |
| Rear brakes: | Single disc. Full Brembo system, 2 piston Gold Line calliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/gold, Red/gold, yellow/black, silver/red/back |
News
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The►
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 450 4T
- 2010 GAS GAS Halley 125 2T
- 2010 GAS GAS Halley 125 4T
- 2010 GAS GAS Halley 450 4T
- 2010 GAS GAS MC 65 Cross Country
- 2010 GAS GAS SM 125 Halley
- 2010 GAS GAS SM 450 Supermotard
- 2010 GAS GAS TXT Boy 50 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 125 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 250 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 280 2T
- 2010 GAS GAS TXT Pro 300 2T
- 2010 GAS GAS TXT Rookie 80 2T
- 2010 Generic Epico 50
- 2010 Generic Ideo 50
- 2010 Generic Onyx 50
- 2010 Generic ROC 50

