2010 Cobra CX65 gallery
2010 Cobra CX65
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 65.00 ccm (3.97 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 44.5 x 41.7 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 55.8 kg (123.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
| Color options: | Yellow/red/black/white |
News
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched.►
Read more...
-
Peraves Ecomobile among the most freaky vehicles of the world
2015-03-30 17:48:16
It is freaky, its is strange as well as conceptual. It is - Peraves Ecomobile!
The Peraves Ecomobile is a different type of bike, seemingly to look quite strange. It defines the category of prototype and conceptual...
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot Satelis WhiteSat 125 Compressor
- 2010 Peugeot Snake Furious
- 2010 Peugeot Snake Naked
- 2010 Peugeot Speedfight 3
- 2010 Peugeot Speedfight 3 RS
- 2010 Peugeot Sum Up
- 2010 Peugeot TKR
- 2010 Peugeot TKR 12
- 2010 Peugeot TKR Furious
- 2010 Peugeot Tweet 125
- 2010 Peugeot Tweet 50
- 2010 Peugeot V-Clic 50
- 2010 Peugeot Vivacity 4T
- 2010 Peugeot Vivacity 50
- 2010 Peugeot Vivacity Roland Garros
- 2010 Peugeot Vivacity Sixties
- 2010 Peugeot Vogue VS2
- 2010 Peugeot XP6 Top Road
- 2010 Peugeot XP6 Track
- 2010 Peugeot XPS Street Evo 3

