2009 Cobra CX65 Super Moto gallery
2009 Cobra CX65 Super Moto
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 65.00 ccm (3.97 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 44.5 x 41.7 mm (1.8 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 56.2 kg (124.0 pounds) |
| Seat height: | 781 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,140 mm (44.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-12 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 3.02 litres (0.80 gallons) |
| Color options: | Yellow/red/black |
News
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched.►
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 883 Roadster
-
Harley-Davidson FLHXXX Street Glide Trike
-
Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha V Star Classic
- 2009 Yamaha V Star Custom
- 2009 Yamaha V Star Silverado
- 2009 Yamaha Vino 125
- 2009 Yamaha Vino Classic
- 2009 Yamaha Vity
- 2009 Yamaha VMAX
- 2009 Yamaha Warrior
- 2009 Yamaha Why
- 2009 Yamaha WR125R
- 2009 Yamaha WR125X
- 2009 Yamaha WR250F
- 2009 Yamaha WR250R
- 2009 Yamaha WR250X
- 2009 Yamaha WR450 F
- 2009 Yamaha X-City 125
- 2009 Yamaha X-City 250
- 2009 Yamaha X-MAX 125
- 2009 Yamaha X-MAX 250
- 2009 Yamaha XJ6

