2008 Yamaha V Star Classic gallery
2008 Yamaha V Star Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 655.52 ccm (40.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 63.0 mm (3.2 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.1 kg (505.0 pounds) |
| Seat height: | 709 mm (27.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,626 mm (64.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 170/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Galaxy Blue, Raven w/flames |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CH Racing WXE 50
- 2008 CH Racing WXE 50 eu2 M.Y.
- 2008 CH Racing WXE 50 Racing
- 2008 Clipic Bull 50 Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Competicio Junior
- 2008 Clipic CJ50 Hit3 Replica Junior
- 2008 Clipic Custom Guepard 125
- 2008 Clipic Custom Guepard 250
- 2008 Clipic Frog 125
- 2008 Clipic Mecha 125
- 2008 Clipic New City 125
- 2008 Clipic Radar 125
- 2008 Clipic Samurai 125
- 2008 Clipic Tronic 125
- 2008 Confederate F131 Hellcat
- 2008 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2008 Confederate Renovatio Project
- 2008 Confederate Wraith B120
- 2008 CPI Aragon
- 2008 CPI Aragon 50 Club

