2008 Saxon Hotrod Sceptre gallery
2008 Saxon Hotrod Sceptre
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 119.4 mm (3.7 x 4.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.5 kg (625.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,829 mm (72.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/60-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Black, red, silver, pearl white, black cherry candy, hellfire red, midnight blue |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Intrepid Revelation Canyon Runner
-
Innoscooter Elektroroller EM 6000 Maxi-Lithium
-
Italjet Pit Jet 125 4T
Other motorcycles in 2008
- 2008 Daelim Cordi
- 2008 Daelim Daystar 125 FI
- 2008 Daelim NS 125 III
- 2008 Daelim Otello Fi 125
- 2008 Daelim Roadwin
- 2008 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2008 Daelim S2 125 Fi Freewing
- 2008 Daelim S2 250
- 2008 Dafier DFE 100
- 2008 Dafier DFE 125 IV
- 2008 Dafier DFE 150-6
- 2008 Dafier DFE 150L-B4
- 2008 Dafier DFE 200GY
- 2008 Dafier DFE 250
- 2008 Dayun AX100
- 2008 Dayun DY 125-3
- 2008 Dayun DY 125-8B
- 2008 Dayun DY125-7
- 2008 Dayun DY125-B
- 2008 Dayun DY125T-6

